11 czerwca 2013

wstępne wnioski

Czy istnieje możliwość aby muzyk amator był w stanie porozumieć się z muzykiem wykształconym (czyli po ukończonej szkole muzycznej/akademii muzycznej)?
Jakimi kanałami przekazywane są informacje na ten temat? Jakie sposoby wykorzystują oba światy (jeżeli komunikacja jest możliwa)?
Czy komunikacja między muzykiem (amatorem/”wykształconym”) a odbiorcą jego muzyki zachodzi jednostronnie, czy może też zachodzi reakcja zwrotna? Jakimi kanałami?

W naszym projekcie chcieliśmy odpowiedzieć na powyższe pytania, skupiając się przede wszystkim na sposobie komunikowania się wewnątrz świata muzycznego, czyli relacji muzyk amator i muzyk wykształcony, oraz na zewnątrz, badając komunikację między muzykiem a odbiorcą.
Nie udało nam się ustalić jaka relacja komunikacyjna zachodzi między muzykami, jednak doszliśmy do wstępnego wniosku, iż muzyk wykształcony woli wpisywać się w pewne ramy, podczas gdy muzyk amator ma większą swobodę w odkrywaniu nowych nurtów muzycznych i sposobów grania. Temu pierwszemu trudno byłoby „odkryć” coś nowego, innego, co nie znaczy, że jest to złe.  W żadnym wypadku. Muzyk po szkole muz. pełni po prostu z reguły rolę odtwórcy, tudzież kompozytora, który musi mieć wszystko pięknie zharmonizowane, według zasad których go wyuczono.

Małgorzata Okupnik w swoim tekście „Extra portas. O edukacji kulturalnej krytycznie” twierdzi, że „brak edukacji kulturalnej może skutkować wykluczeniem całych grup społecznych z partycypacji w kulturze wysokiej, a realnym zagrożeniem dla niej jest kultura popularna i konsumpcjonizm”. Edukacja kulturalna, nawet ta najmniejsza, jest niezmiernie potrzebna w kształtowaniu kulturalnym człowieka po to, aby kultura wysoka mogła zostać odbierana odpowiednio. Do tego celu potrzebni są edukatorzy posiadający odpowiednią wiedzę, a takimi edukatorami są również muzycy. Wykształceni muzycy odgrywają tutaj istotną rolę, gdyż przekazują oni dalej kunszt, który nabyli podczas swojej edukacji muzycznej, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo że wiedza ta nie zniknie gdzieś w natłoku innych informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz